Íránu hrozí další sankce kvůli jadernému programu

24. února 2008 v 22:49 | nymburský deník |  ZprávY ze sVětA
Íránský vyjednavač Džalílí tvrdí, že jaderný program jeho země je mírový. Íránský vyjednavač Džalílí tvrdí, že jaderný program jeho země je mírový.
Bez jasných důkazů, ale s přetrvávajícím podezřením je mezinárodní společenství tři dny před klíčovým jednáním pěti stálých členů Rady bezpečnosti OSN a Německa o uvalení nových mezinárodních sankcí proti Íránu.

Teherán čelí podezření, že jeho jaderný program v utajení směřuje k vývoji atomové zbraně. Obvinění Západu sice nepotvrdila ani poslední zpráva Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE), zveřejněná v pátek, ale výsledky vyšetřování nepřesvědčily jaderné inspektory o opaku. Teherán sice ukázal novou otevřenost při řešení sporných otázek, nebyl však schopen MAAE přesvědčit o tom, že o zbraň neusiluje.

Kvůli své neústupnosti vzdát se zneužitelných částí svého jaderného programu - především procesu obohacování uranu - byly proti Íránu přijaty již dvoje mezinárodní sankce. Uvalení třetích pak budou projednávat velmoci v pondělí.

Odhodlání potrestat Írán za nerespektování mezinárodních rezolucí ochablo poté, co americké špionážní agentury loni v prosinci dospěly k závěru, že Teherán od roku 2003 na jaderné zbrani nepracuje.

Samotná zpráva i poslední odhalení Íránce od rostoucího mezinárodního tlaku ale nejspíš neuchrání. Nezodpovězenou totiž stále zůstává otázka, proč se civilních jaderných aktivit účastnila armáda a obavy vyvolávají i ve středu zveřejněná obvinění exilové íránské opozice.

Přestavitelé skupiny Lidových bojovníků totiž poskytli MAAE informace o dvou utajovaných laboratořích situovaných na jihu Teheránu, ve kterých vojenští vědci údajně pracují na konstrukci jaderné hlavice.

Podle MAAE Íránci testují navíc nový typ odstředivek, který umožní získávat obohacený uran dvakrát rychleji než stávající technologie. Vyvíjí-li tedy Teherán atomovou bombu, mohl by jí mít dříve, než před polovinou příští dekády, jak se domnívaly předchozí dohady.

Íránští politici jakékoli pochybnosti ohledně svého jaderného programu nadále odmítají a zprávu MAAE pokládají za své vítězství.

"Zpráva ukazuje, že naše aktivity jsou mírové," citovala britská BBC hlavního íránského jaderného vyjednavače Saída Džalílího.

"Otázka přísnějších sankcí je stále na stole," zchladil podle katarské televize al-Džazíra íránský optimismus vysoký britský diplomat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama