Turecko válčí s Kurdy na severu Iráku

24. února 2008 v 22:38 | Nymburský deník |  ZprávY ze sVětA
Turečtí vojáci se v severním Iráku potýkají se záplavami sněhu.
Turečtí vojáci se v severním Iráku potýkají se záplavami sněhu. Autor: REUTERS
Na severu Iráku je v plném proudu dosud nejrozsáhlejší vojenská ofenzíva turecké armády proti kurdským povstalcům. Ti se ukrývají v těžko dostupných horských oblastech, odkud útočí na cíle v Turecku.
V údolích pod zasněženými vrcholky pokračovaly o víkendu prudké boje mezi několika tisíci tureckými vojáky a rebely ze Strany kurdských pracujících (PKK). Turecká armáda nasadila proti Kurdům výsadkové jednotky, tanky, bitevní vrtulníky i stíhací bombardéry.
Při střetech padly desítky kurdských bojovníků. Generální štáb turecké armády oznámil, že na straně rebelů zahynulo 79 mužů a přiznal smrt 15 vojáků. Naproti tomu PKK přinesla zprávy o 45 mrtvých Turcích a dvou povstalcích.
Kurdské zdroje navíc v neděli oznámily, že se bojovníkům PKK podařilo sestřelit turecký bitevní vrtulník Cobra.

Operace v pohoří Kandíl

Výbuchy munice a střelba byly v neděli slyšet v okolí města Hakurk vzdáleném 20 kilometrů jižně od turecko-irácké hranice. Nad horskými štíty operoval tucet tureckých vojenských letadel.
Již v sobotu se terčem náletů tureckých bombardérů staly výcvikové tábory a základny PKK v pohoří Kandíl ležícím na turecko-irácko-íránském trojmezí.
"Ozbrojené střety stále pokračují. Včera večer jsme zaznamenali dělostřelecké a letecké bombardování našich pozic v Iráku," prohlásil Ahmed Danís ze zahraniční sekce vedení PKK.
Operace, která je co do počtu nasazených vojáků a techniky i ztrát na životech zřejmě největší za posledních deset let, začala minulý čtvrtek, kdy dvě brigády turecké armády překročily irácké hranice.
Agenturou Reuters citovaný zdroj z turecké armády uvedl, že do akce bylo nasazeno 8000 vojáků, velení koaličních sil v Bagdádu ale hovořilo pouze o tisícovce mužů.

Výzvy k povstání

Z nezávislých zdrojů však nebylo možné údaje o ztrátách ani počtu nasazených jednotek ověřit. Turecká armáda zveřejnila jen fotografie tureckých vojáků a těžké techniky směřující k hranici.
Mezitím exilová agentura Firát napojená na PKK citovala jednoho z vůdců hnutí, který vyzval Kurdy žijící v Turecku k povstání.
"Kurdská mládež ve velkých městech musí odpovědět na vojenskou operaci. Kurdské guerilly nečítají sedm nebo deset , ale stovky tisíc povstalců," stálo v prohlášení Bahoze Erdala.
Kurdové musí podle Erdala učinit Turkům život ve městech nesnesitelným a každou noc spálit stovky aut.
USA Erdal obvinil z toho, že Turkům poskytují podrobné zpravodajské informace o pohybech bojovníků PKK. Kritizoval také iráckého prezidenta Talabáního za to, že s Turky spolupracuje.
Spojené státy Ankaru podpořily, ústy ministra obrany Roberta Gatese však Turecko vyzvaly, aby své vojáky z Iráku co nejdříve stáhlo zpět. "A to čím dříve, tím lépe," prohlásil Gates.
Proti vojenské akci se jednoznačně nepostavila ani irácká vláda v Bagdádu. Podle ministra zahraničí Hošjára Zebarího jde o omezený vpád do odlehlé, izolované a neobydlené části země.
"Nepokládáme operaci za útok proti suverenitě Iráku. Nesmí ale destabilizovat naši zemi ani okolní region," dodal mluvčí vlády Alí al-Dabbágh.
Reagovat na turecký útok nehodlá zatím ani vláda autonomního Kurdistánu rozkládajícího se na severu Iráku. Turci se však musí vyhnout ztrátám mezi civilisty.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama