V americké divočině se znovu usadili vlci

24. února 2008 v 22:47 | nymburský deník |  ZprávY ze sVětA
Vlk obecný zmizel ze seznamu ohrožených druhů. Vlk obecný zmizel ze seznamu ohrožených druhů.
Americká vláda pokládá vlka obecného za zachráněný druh, a proto jej oficiálně ve čtvrtek vyškrtla ze seznamu ohrožených druhů. Podle odhadů se vlk obecný na severu Skalistých hor rozmnožil natolik, že je jeho populace mimo nebezpečí. Skupiny ochranářů však tvrdí, že takový krok je předčasný a nadále budou vlky chránit.
Vlk obecný se dříve hojně vyskytoval na území 48 amerických států, ale ve třicátých letech byl na severu Skalistých hor a na jihozápadním území Kanady vyhlazován.
Před pětatřiceti lety americká vláda začala vlka chránit zákonem, v roce 1995 pak vysadila v oblasti 66 vlků. V současné době se ve státech Montana, Wyoming a Idaho vyskytuje přes patnáct set kusů vlků, včetně stovky chovných párů. Jejich populace v těchto státech ročně stoupá o 24 procent.
Podle Edwarda Bangse, hlavního koordinátora programu návratu vlků do přírody z U. S. Fish and Wildlife Service, byl hlavní plán mnohonásobně překročen. Vláda tedy svěřila ochranu vlků do rukou jednotlivých států.
Ochranářské skupiny však upozornily, že plány těchto států nejsou pro vlky nijak příznivé.
Na webových stránkách Defenders of Wildlife uveřejnili ochránci záměry jednotlivých států s vlky. Podle nich se úřady státu Idaho rozhodly vyhladit 75 procent vlků v Clearwater National Forest.
Vlk loví totiž především losy a snižuje jejich stavy natolik, že pro sportovní lovce zůstává jen velmi málo kusů na odstřel. Z podobných důvodů se Wyoming zavázal vybít 16 z 23 smeček žijících na jeho území odstřelem, jedy nebo nalíčenými pastmi. Stejným způsobem chce omezit populaci vlků i Montana, i když ne v takovém rozsahu jako předchozí státy.
Úřady Spojených států se mimořádně zasazují o ochranu přírody. V listopadu minulého roku se jim například podařilo uzavřít pakt s Ruskem o ochraně ledního medvěda. V brzké době by pak mělo padnout rozhodnutí o zařazení ledního medvěda na seznam ohrožených druhů.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama