V Praze dvě demonstrace proti samostatnému Kosovu

24. února 2008 v 9:15 | české noviny |  zpRávy z čR

V Praze dvě demonstrace proti samostatnému Kosovu

Proti vyhlášení samostatného Kosova a na podporu Srbska přišly 23. února odpoledne do centra Prahy demonstrovat stovky lidí. Asi dvě stovky převážně mladých lidí se zúčastnily pochodu, který uspořádala extremistická organizace Autonomní nacionalisté Střední Čechy.
Praha - Proti vyhlášení samostatného Kosova a na podporu Srbska přišly do centra Prahy demonstrovat stovky lidí. Asi dvě stovky převážně mladých lidí se zúčastnily pochodu, který uspořádala extremistická organizace Autonomní nacionalisté Střední Čechy. Dalších zhruba 350 lidí protestovalo kvůli samostatnosti Kosova na Palackého náměstí. Policie nemusela zasahovat.
Demonstrace svolaná extremisty začala kolem 14:30 na Palackého náměstí. Asi po čtvrt hodině se účastníci vydali na pochod přes Palackého most a Arbesovo náměstí na náměstí Kinských. Nesli srbské a české vlajky a skandovali "Kosovo je Srbsko!". Na demonstraci zazněla také protiamerická hesla. Demonstranti mimo jiné zatleskali srbským radikálům, kteří v Bělehradě zapálili velvyslanectví USA.
Na pochod dohlíželo několik desítek policistů včetně policejních těžkooděnců. Dopravu v trase pochodu policie uzavřela. Policisté novinářům řekli, že akce nevybočila z rámce, který pořadatelé ohlásili. Kolem 15:40 organizátoři demonstraci ukončili. Někteří z jejích účastníků se přesunuli zpět na Palackého náměstí, kde v 16:00 začala jiná demonstrace odpůrců samostatnosti Kosova.
Podobně jako čtvrteční demonstraci na Palackého náměstí tento protest svolal petiční výbor v čele s Ivanem Hadravou. Řečníci obhajovali právo Srbska na zachování územní celistvosti a připomněli, že Srbové ve chvílích ohrožení československého státu vždy stáli na jeho straně. Českou vládu vyzvali, aby odmítla uznat samostatné Kosovo.
Organizátoři demonstrace řekli, že pod petici proti nezávislosti Kosova zatím shromáždili asi 700 podpisů. První podpisové archy petice, prý přinesou do Poslanecké sněmovny zřejmě v pondělí. Chystají také další protesty v ulicích. Demonstrace se budou zřejmě konat ve středu a v sobotu odpoledne, znovu na Palackého náměstí.
Česká diplomacie zatím nezávislost jihosrbské provincie neuznala, ministr zahraničí Karel Schwarzenberg uvedl, že se tak stane, až "uzraje čas". Praha má podle něj zájem na dobrých vztazích se Srbskem. Nezávislost Kosova uznaly už například Spojené státy, Německo, Francie a Británie.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama