mOudRa aTd.

Lživé výroky

25. srpna 2008 v 15:57 | krista
Hrát si na vlastním písečku.
Beduínské přísloví
Lživé výroky
Aby řeč nestála.
Viagra
Lživé výroky
Neuříznout si ostudu.
Vincent van Gogh
Lživé výroky
Být na šikmé ploše.
Sisyfos
Lživé výroky
Máme se nevalně.
Valné shromáždění OSN
Lživé výroky
Mít v kalhotách.
Krteček
Lživé výroky
Dejte nám pevný bod a pohneme zemí.
bratranci Veverkové
Lživé výroky
Není malých rolí.
Harmasan
Lživé výroky
Nechoďte s křížkem po funuse.
Ježíš
Lživé výroky
Na nic se neohlížet.
Lotova žena
Lživé výroky
Dopijem a půjdem.
Sokrates
Lživé výroky
Kdo pozdě chodí, sám sobě škodí.
Godot
Lživé výroky
To je jinčí kafe.
Maryša
Lživé výroky
Kostky jsou vrženy
Rubik
Lživé výroky
Až naprší a uschne.
Noe
Lživé výroky
Lidé bděte.
Šípková Růženka
Lživé výroky
To není Ono.
John Lennon
Lživé výroky
Mít kruhy pod očima.
Archimedes
Lživé výroky
Nevidět si na špičku vlastního nosu.
Cyrano
Lživé výroky
Zde by měly kvést růže.
Blbost
Lživé výroky

jak vznikla některá slova (martini,gay,francouzák,golf atd.)

25. srpna 2008 v 15:53 | krista
Bleší trh
Bleší trhy v současnosti prodávají většinou drobné a sběratelské předměty, v minulosti to byly klasické trhy druhé kategorie, které byly často špinavé a vyskytovaly se zde blechy. Výraz byl poprvé použit ve francouzštině "marché aux puces". Možným vysvětlením je i to, že tyto trhy se často přemísťovali z místa na místo jako blechy.
Francouzský polibek "francouzák"
Slovo se poprvé objevuje ve dvacátých letech dvacátého století. Rozšířilo se zejména v anglicky mluvících zemích, které považovaly Francouze za sexuálně liberální až promiskuitní. Slovo "francouzský" se objevuje u více sousloví se sexuální tématikou.
Gay
Hovorové označení homosexuálů bylo hojně užíváno v hnutí za zrovnoprávnění v šedesátých letech minulého století. Tehdy se vykládalo jako zkratka "Good As You", které znamená "Dobrý jako ty". Ve skutečnosti je jeho význam mnohem starší a objevuje se již před rokem 1920. Pochází pravděpodobně ze slova "geycat" nebo "gaycat", což byli mladí trampové, kteří se vyskytovali ve společnosti starších trampů a zálesáků, mezi nimiž byli častější homosexuální vztahy.
Golf
Nesprávná etymologie tohoto populárního sportu uvádí, že jde o akronym "Gentlemen Only, Ladies Forbidden", která znamená "Pouze pro pány, dámám zakázáno".
Martini
Oblíbený alkoholický nápoj, který je směsí ginu a vermutu. Jeho jméno pochází od italských vinařů Martiniho a Rossiho, kteří vyráběli kvalitní vermut. Nápoj se objevuje od devadesátých let 19. století.
Mayday
Známý výraz námořníků a pilotů, kteří se dostaly do problémů. Jde o fonetický přepis francouzského slova "m'aider", které znamená "pomoz mi". Roku 1927 bylo zakotveno ve radiotelegrafické smlouvě International Radio Telegraph Convention.
Molotovův koktejl
Molotovův koktejl je označení podomácku vyrobené výbušniny (třeba benzín v láhvi). Jméno nese po sovětském ministru zahraničí Vjačeslavu Michajloviči Molotovovi, který byl ve vládě v letech 1939-49. Molotovovy koktejly byly použity Finy po napadení Němci a právě Molotovovi bylo napadení Finska dáváno za vinu, neboť podepsal s Německem pakt o neútočení. I když název pochází z Finska, zápalné láhve se používaly již během španělské občanské války.
Murphyho zákon
Základní Murphyho zákon zní: "Může-li se něco pokazit, pokazí se to." Tento výrok je připisován vojenskému inženýrovi Edu Murphymu, který ji měl pronést v roce 1949, poté, co špatně připevnil jakousi součástku. Bylo ovšem zjištěno, že tato věta byla vyřčena již předtím, ale spojována je dodnes právě se jménem Eda Murphyho.
OK (Okey)
Etymologie této používané fráze je opravdová záhada. Existuje hned několik vysvětlení, ale my zde uvedeme jen to nejpravděpodobnější a nejvíce přijímané. Jako první tuto frázi používal ve své kampani politik Andrew Jackson v roce 1828, který byl proslulý katastrofálním hláskováním slov a OK používal pro frází "all correct", tj. "vše v pořádku".
Paparazzi
Paparazzi jsou otravní fotografové pronásledující filmové hvězdy na každém kroku. Jméno pochází z italštiny, Paparazzo je postava z Feliniho filmu La Dolce Vita.
Peloton
Výraz peloton je známý z cyklistiky, kde označuje hlavní skupinu závodníků. Pochází z francouzštiny, kde znamená "malý míč" nebo "skupinu vojáků".
Poker
Význam této karetní hry není zcela přesně znám. Pochází nejspíš z němčiny a slova "pochen", což znamená podvádět nebo blafovat. Také zde existuje hra podobná pokru zvaná "Poch".
Piknik
Výraz je složen z francouzských slov pique-nique. Pique znamená ležerní styl jídla, který na pikniku praktikujeme. Nique je koncovka, která nemá vlastní význam a byla přidána jen pro lepší slovní rytmus.

věděli jste , že ...

25. srpna 2008 v 15:49 | krista
Ford vyrobil 15 700 003 automobilů modelu T, všechny měly černou barvu.
Zajímavosti
Elektrické křeslo vynalezl zubař.
Zajímavosti
Thomas Alva Edison je držitelem více jak 1300 patentů po celém světě.
Zajímavosti
40 % světového deního tisku se tiskne na papír z kanadských lesů.
Zajímavosti
První sklo bylo vyráběno před cca 3500 lety v Mezopotámii.
Zajímavosti
Lednička byla patentována 8. srpna 1899.
Zajímavosti
Vinylové LP (long-playing record) vymyslel Peter Carl Goldmark v roce 1948.
Zajímavosti
První pouliční telefonní automaty nebyly na mince, ale stál vedle nich "výběrčí", kterému se platilo. Automaty přijímající peníze se objevily v roce 1899.
Zajímavosti
Barbie a Ken jsou pojmenováni po dětech zakladatelů firmy Mattel.
Zajímavosti
Prvním nafilmovaným sportovním záznamem byl box. T. A. Edison záběry pořídil v roce 1894.

výZnam bArev ...

24. června 2008 v 16:44 | krista
Význam barvy - Bílá

Bílá

Je symbolem čistoty a nejvyšší dokonalosti. Tuto barvu mají rádi lidé otevření, upřímní a nekompromisní. Opticky zvětšuje prostor a působí rozjasňujícím dojmem, je chladivá, dává čas a prostor k přemýšlení.
Význam barvy - Černá

Černá

Základní mystická barva. Vyznavači této barvy se vyznačují citlivostí a tajnůstkařením. Pomáhá nám neztratit sebe sama v neklidu světa, učí nás analyzovat vlastní nitro, ale neuzavřít se a zůstat přístupný všem možnostem.
Význam barvy - Červená

Červená

Je barvou krve. Pokud dáváte přednost této barvě, býváte často impulzivní, dokonce až agresivní. Znamená pohyb, energii a životní sílu. Červená barva je extrovertní a stimulující barva.
Význam barvy - Fialová

Fialová

Fialová stejně jako modrá patří k chladným barvám. Působí na centrální nervový systém uklidňujícím dojmem a vyvolává spánek. Vaše osobnost je originální, jste samostatný člověk s nezávislými názory a máte zřejmě umělecké sklony. Fialová je to mystická barva, která je symbolem duchovna, ale i srdečnosti.
Význam barvy - Hnědá

Hnědá

Hnědá je nenápadná a nudná barva. Prozrazuje, že jde o člověka důvěřivého, milého a klidné povahy. Ve snech je symbolem konvencí a všednosti.
Význam barvy - Modrá

Modrá

Vyjadřuje pocit svobody, daruje nám inspiraci, pocházející z našeho nitra. Představuje opatrnost, rozvážnost, nečinnost a lhovážnost. Vyjasňuje a rozšiřuje ducha i duši.
Význam barvy - Oranžová

Oranžová

Odstraňuje těsné emocionální struktury, udržuje v pohybu životní energii. Zajímá vás svět i lidé okolo. Vyjadřuje kreativitu a pocity štěstí. Má blahodárný vliv na trávení.
Význam barvy - Růžová

Růžová

Je barvou mírnosti, něhy a vyšších citů v lásce. Prozrazuje sentimentalitu a jemnost. Uvolňuje napětí ve svalech a v mysli.
Význam barvy - Šedá

Šedá

Šedá, podobně jako zelená, je směsí světla i temnoty. Barva dokonalé neutrality, opatrnosti a ochoty ke kompromisům. Šedá je často vnímána jako nudná barva, typická barva stínů, je symbolem nevědomí či podvědomého konání. Je to barva potlačování, omezování, nejistoty a strachu ze života.
Význam barvy - Tyrkysová

Tyrkysová

Jasná, zelenkavá modř symbolizuje v mnoha kulturách svobodnou duši. Barva podporující sebevědomí a podněcující fantazii a spontánnost. V negativním chápání je tyrkysová symbolem sobectví a nezdravé touhy po uznání.
Význam barvy - Zelená

Zelená

Je barvou přírody, náklonnosti a soucitu. Představuje kreativitu, citlivost a ochotu pomáhat jiným lidem prostřednictvím pochopení. Léčí nás a dává nám pocit vyrovnanosti a míru. Podporuje empatii a náklonnost k druhým lidem.
Význam barvy - Zlatá

Zlatá

Mění porozumění v moudrost, podněcuje řešení psychických problémů, dává pocit bohatství, lesku a tepla. Je to barva správného, pravého středu, barva univerzální lásky a nejvyšších hodnot, které zatupujíují idealismus, velkorysost a šlechetnost. Zlatá dělá cokoliv hodnotné, drahocenné a žádoucí. Vyjadřuje klid a vyrovnanost duše a těla.
Význam barvy - Žlutá

Žlutá

Je nejsvětlejší z pestrých barev, působí jasně, povzbudivě, zahřívá a rozveseluje. Oživuje myšlení a povzbuzuje přenos impulsů. Svým pozitivním, magnetickým chvěním působí žlutá povzbudivě na nervy a ztělesňuje pocit svobodného, nezatíženého vývoje. Podporuje metabolismus, pomáhá paměti a komunikaci.

polib mě - v světových jazycích ...

27. dubna 2008 v 22:35
italsky - Baciami (Batšami)
španělsky - Besame (Besame)
anglicky - Kiss me (Kis mí)
turecky - Op beni - (Ep bený)

foBie od N po S

27. března 2008 v 22:26

N

Nebulaphobia- fobie z mlhy
Necrophobia- fobie ze smrti a mrtvých věcí
Nelophobia- fobie ze skla
Neopharmaphobia- fobie z nových drog nebo léků
Neophobia- fobie z čehokoliv nového
Nephophobia- fobie z mraků
Noctiphobia- fobie z noci
Nomatophobia- fobie ze jmen
Nosocomephobia- fobie z nemocnic
Nosophobia or Nosemaphobia- fobie z onemocnění
Nostophobia- fobie z návratu domů
Novercaphobia- fobie z nevlastní matky
Nucleomituphobia- fobie z jaderných zbraní
Nudophobia- fobie z nahoty
Numerophobia- fobie z čísel
Nyctohylophobia- fobie z temných zalesněných území a z lesů v no ci
Nyctophobia- fobie z tmy

O

Obesophobia- fobie z tloustnutí
Ochophobia- fobie z vozidel
Octophobia - fobie z číslice 8
Odontophobia- fobie z operace zubů nebo zubního zákroku
Odynophobia or Odynephobia- fobie z bolesti
Oenophobia- fobie z vín
Oikophobia- fobie z domícího prostředí
Olfactophobia- fobie z pachů
Ombrophobia- fobie z deště, z možnosti zmoknout
Ommetaphobia or Ommatophobia- fobie z očí
Oneirophobia- fobie ze snů
Oneirogmophobia- fobie z "mokrých" snů
Onomatophobia- fobie ze slyšení některých jmen a názvů
Ophidiophobia- fobie z hadů
Ophthalmophobia- strach ze začínání
Opiophobia- fobie z nerozhodnosti lékařů ohledně léku na nemoc
Optophobia- fobie z (mrkání okem) otevírání pouze jednoho oka
Ornithophobia- fobie z ptáků
Orthophobia- fobie z majetku
Osmophobia or Osphresiophobia- fobie ze smradů a zápachů
Ostraconophobia- fobie z korýšů
Ouranophobia or Uranophobia- Fobie z nebe

P

Pagophobia- strach z ledu a mrazu
Panthophobia- strach z utrpení a nemoci
Panophobia or Pantophobia- strach ze všeho
Papaphobia- strach z papeže
Papyrophobia- strach z baláčků
Paralipophobia- strach z neshopnosti
Paraphobia- strach ze sexuálních úchylek
Parasitophobia- strach z parazitů
Paraskavedekatriaphobia- strach z pátku třináctého
Parthenophobia- strach z pan a mladých dívek
Pathophobia- strach z nemoci
Patroiophobia- strach z tradic
Parturiphobia- strach z porodu
Peccatophobia- strach z hřešení, imaginárních zločinů
Pediculophobia- strach z vší
Pediophobia- strach z panenek
Pedophobia- strach z dětí
Peladophobia- strach z plešatých lidí
Pellagrophobia- strach z pellagry (kožní nemoc)
Peniaphobia- strach z chudoby
Pentheraphobia- strach z tchýně. (Novercaphobia)
Phagophobia- strach z polykání, jezení, z toho být snězen
Phalacrophobia- strach z plešatění
Phallophobia- strach z penisu, resp. erekce
Pharmacophobia- strach z braní léků
Phasmophobia- strach z duhů
Phengophobia- strach z denního světla
Philemaphobia or Philematophobia- strach z políbení
Philophobia- strach z toho, že budu milován, že budu milovat
Philosophobia- strach z filozofie
Phobophobia- strach z fobie
Photoaugliaphobia- strach z oslňujícího světla
Photophobia- strach ze světla
Phonophobia- strach ze zvuků, hlasů nebo hlasu; telefonování
Phronemophobia- strach z přemýšlení
Phthisiophobia- strach z tuberkulózy
Placophobia- strach z náhrobního kamene
Plutophobia- strach z bohatství
Pluviophobia- strach z deště nebo zmoknutí
Pneumatiphobia- strach z duhovna
Pnigophobia or Pnigerophobia- strach z udušení
Pocrescophobia- strach z vážení (Obesophobia)
Pogonophobia- strach z plnovousu
Poliosophobia- strach ze sázení
Politicophobia- strach nebo abnormílní odpor k politice
Polyphobia- strach z množství věcí
Poinephobia- strach z trestu
Ponophobia- strach z přepracování
Porphyrophobia- strach z fialové barvy
Potamophobia- strach z řek nebo tekoucí vody
Potophobia- strach z alkoholu
Pharmacophobia- strach z dorg
Proctophobia- strach z konečníku
Prosophobia- strach z vývoje
Psellismophobia- strach z koktání
Psychophobia- strach z názoru
Psychrophobia- strach z chladu
Pteromerhanophobia- strach z létání
Pteronophobia- strach z lechtání peříčkem
Pupaphobia - strach z loutek
Pyrexiophobia- strach z horečky
Pyrophobia- strach z ohně

S

Samhainophobia - fobie z Halloweenu
Sarmassophobia- strach ze zahrávání si z láskou. (Malaxophobia)
Satanophobia- fobie ze Satana
Scabiophobia- strach z prašiviny, svrabu
Scatophobia- fobie z fekálních výměšků
Scelerophibia- strach z lumpů a zlodějů
Sciophobia Sciaphobia- strach ze stínů
Scoleciphobia- fobie z červů
Scolionophobia- strach ze školy

foBie od E po M

27. března 2008 v 22:17

E

Erythrophobia, Erytophobia or Ereuthophobia - strach z červenání nebo červené barvy
Elurophobia, Felinophobia, Galeophobia, Gatophobia, Aclurophobia, or Ailurophobia - strach z koček
Ecclesiophobia - strach z k ostelů
Enissophobia - strach z pomlouvání
Eosophobia - strach z úsvitu nebo denního světla
Electrophobia - strach z elektřiny
Eurotophobia - strach z ženských pohlavních orgánů
Eleutherophobia - strach ze svobody
Ergasiophobia - vsugerovaný strach z operace
Euphobia - strach z dobrých zpráv
Ecophobia - strach z domova
Eicophobia - strach z domáckého prostředí
Equinophobia or Hippophobia - strach z koní
Epistemophobia or Gnosiophobia - strach z vědění, z poznání
Eremophobia or Eremiphobia - strach ze samoty, z toho být sám
Erotophobia - strach z lásky, ze sexuální lásky
Eisoptrophobia - strach ze zrcadel, z toho, že se v něm uvidí
Epistaxiophobia - strach z krvácení z nosu
Enetophobia - strach ze sponek
Enosiophobia or Enissophobia - strach z hříchu, nebo z možnosti ho spáchat
Ephebiphobia - strach z teenagerů
Emetophobia - strach ze zvracení
Ergophobia or Ponophobia - strach z práce

G

Gephyrophobia - strach z mostů, z jejich přecházení
Geniophobia - strach z kecání
Gallophobia or Galiphobia, Francophobia - strach z Francie a francouzské kultury
Germanophobia or Teutophobia - strach z Německa a německé kultury
Graphophobia - strach z psaní vlastní rukou
Genuphobia - strach z klínů
Geliophobia - strach ze smíchu
Gamophobia - strach ze svatby
Gymnophobia or Nudophobia - strach z nahoty
Gerontophobia - strach ze starých lidí
Gerascophobia or Gerontophobia - strach z dospívání, ze stáří
Genophobia - strach ze sexu
Glossophobia - strach z mluvení před spoustou lidí
Geumaphobia or Geumophobia - strach z ochutnání jídla
Gynephobia or Gynophobia - strach z žen
Graphophobia - strach z psaní

H

Helminthophobia - strach z červů
Hydrophobia - strach z vody
Hodophobia - strach z cestování
Haphephobia or Haptephobia or Chiraptophobia - strach z dotyku
Heliophobia - strach ze slunce a slunečního světla
Hamartophobia - strach z hříchu
Hormephobia - strach leknutí
Heterophobia or Sexophobia - strach z opačného pohlaví
Homilophobia - strach z kázání
Hellenologophobia - strach z vědecké terminologie
Hierophobia - strach ze strašidelných věcí a knězů
Harpaxophobia - strach z loupeži
Hypengyophobia or Hypegiaphobia - strach ze zodpovědnosti
Herpetophobia - strach z plazů
Hedonophobia - strach z požitků a cítění
Heresyphobia or Hereiophobia - strach z úchylek, výzev
Hygrophobia - strach z tekutin a kapalin
Hydrargyophobia - strachz rtuťové medicíny
Hylephobia - strach z materialismu
Hypnophobia - strach z hypnozy
Homophobia - strach z homosexuality, z toho být homosexuálem
Hagiophobia - strach ze svatých věcí
Hypsiphobia or Hyposophobia, Acrophobia, Altophobia, Batophobia - strach z výšek
Hellenologophobia - strach z řecké minulosti
Hellophobia - strach z Řecka a řecké kultury
Hylophobia - strach z lesů
Homichlophobia or Nebulaphobia - strach z žab
Hoplophobia - strach ze zbraní
Herpetophobia - strach z lezoucích a plazících se věcí
Hobophobia - strach ze žebráků
Hemophobia, Hemaphobia or Hematophobia - strach z krve

I

Iatrophobia- strach z doktorů
Ichthyophobia- strach z ryb
Ideophobia- strach z myšlenek
Illyngophobia- strach ze závrati
Iophobia- strach z jedů
Insectophobia - strach z hmyzu
Isolophobia- strach ze samoty
Isopterophobia- strach z termitů, červotočů
Ithyphallophobia- strach vidět nebo myslet na erekci nebo ji mít

J

Japanophobia- strach z Japonců
Judeophobia- strach z Židů

K

Kainolophobia or Kainophobia- strach z čehokoliv nového
Kakorrhaphiophobia- strach z nedostatků, z prohry
Katagelophobia- strach z výsměchu
Kathisophobia- strach posadit se
Kenophobia- strach z prázdných nebo vylidněných míst
Keraunophobia orCeraunophobia- strach z bouřky a hromů (Astraphobia, Astrapophobia)
Kinetophobia or Kinesophobia- strach z pohybu
Kleptophobia- strach z kradení
Koinoniphobia- strach z místností
Kolpophobia- strach z ženských pohlavních orgánů
Kopophobia- strach z námahy
Koniophobia- strach z prachu (Amathophobia)
Kosmikophobia- strach z komické situace
Kymophobia- strach z mořských vln (Cymophobia)
Kynophobia- strach ze vztekliny
Kyphophobia- strach z pokoření; poklonit se

L

Lachanophobia- fobie ze zeleniny
Laliophobia or Lalophobia- fobie z mluvení
Leprophobia or Lepraphobia- fobie z malomocenství, lepry
Leukophobia- fobie z bílé barvy
Levophobia- fobie z věcí, která se nacházejí blízko těla na levé straně
Ligyrophobia- fobie z hlasitých zvuků
Lilapsophobia- fobie z tornád a hurikánů
Limnophobia- fobie z jezer
Linonophobia- fobie z provazu
Liticaphobia- fobie ze soudcovského oblečení
Lockiophobia- fobie z dětských narození
Logizomechanophobia- fobie z počítačí
Logophobia- fobie ze slov
Luiphobia- fobie ze syfilis
Lutraphobia- fobie z vydry
Lygophobia- fobie z temnoty, tmy
Lyssophobia- fobie ze vzteklosti nebo ze zešílení

M

Macrophobia- fobie z dlouhého čekání
Mageirocophobia- fobie z vaření
Maieusiophobia- fobie z narození dítěte
Malaxophobia- fobie z falešné lásky (Sarmassophobia)
Maniaphobia- strach z vyšinutí
Mastigophobia- fobie z trestání
Mechanophobia- fobie ze strojů
Medomalacuphobia- fobie ze ztráty erekce
Medorthophobia- fobie z erekce
Megalophobia- fobie z velkých věcí
Melissophobia- fobie z včel
Melanophobia- fobie z černé barvy
Melophobia- fobie nebo zášť k hudbě
Meningitophobia- fobie z mozkové nemoci
Menophobia- fobie z menstruace
Merinthophobia- fobie ze svázání
Metallophobia- fobie z kovů
Metathesiophobia- fobie ze změn
Meteorophobia- fobie z meteoritů
Methyphobia- fobie z alkoholu
Metrophobia- fobie nebo zášť k poezii
Microbiophobia- fobie z mikrobů (Bacillophobia)
Microphobia- fobie z malých věcí
Misophobia or Mysophobia- fobie z kontaminace nečistými bakteriemi
Mnemophobia- fobie ze vzpomínek
Monophobia- fobie z osamocení
Monopathophobia- fobie z diagnostikování nemoci
Motorphobia- fobie z automobilů
Mottephobia- fobie z molů
Musophobia or Muriphobia- fobie z myší.
Mycophobia- fobie z otrávení houbami
Myctophobia- fobie z temnoty
Myrmecophobia- fobie z mravenců
Mythophobia- fobie z výmyslů
Myxophobia- fobie ze slizu; bahna (Blennophobia)

foBie od A po D

27. března 2008 v 21:58

A

Ablutophobia- Strach z mytí a koupání.
Acarophobia- Strach ze svědění nebo z hmyzu, který způsobuje svědění.
Acerophobia- Strach z kyselosti (z kyselých věcí).
Achluophobia- Strach ze
tmy.
Acousticophobia- Strach z hluku.
Acrophobia- Strach z výšek.
Aeroacrophobia- Strach z otevřených vysoce položených míst.
Aeronausiphobia- Strach ze zvracení při letu letadlem.
Agateophobia- Strach z nepříčetnosti (šílenství).
Agliophobia- Strach z bolesti.
Agoraphobia-Strach z otevřených prostorů, strach z davů a tlačenic, z veřejných míst jako nákupní střediska. Strach z opuštění bezpečného místa.
Agraphobia- Strach ze sexuálního zneužití.
Agrizoophobia- Strach z divokých zvířat.
Agyrophobia- Strach z ulic nebo z přecházení ulice.
Aichmophobia- Strach z jehel nebo špičatých objektů.
Ailurophobia- Strach z koček.
Albuminurophobia- Strach z onemocnění ledvin.
Alektorophobia- Strach ze slepic.
Algophobia- Strach z bolesti.
Alliumphobia- Strach z česneku
Allodoxaphobia- Strach z názorů.
Altophobia- Strach z výšek.
Amathophobia- Strach z prachu.
Amaxophobia- Strach z řízení auta.
Ambulophobia- Strach z chození.
Amnesiphobia- Strach z amnézie.
Amychophobia- Strach ze škrábanců a z toho být poškrábán.
Anablephobia- Strach z hledání.
Ancraophobia- Strach z větru. (Anemophobia)
Androphobia- Strach z mužů.
Anginophobia- Strach z angíny, dušení (škrcení) a zužování (úzkosti).
Anglophobia- Strach z Anglie, z anglické historie atd.
Angrophobia - Strach z rozzuřenosti.
Ankylophobia- Strach z nehybnosti kloubů.
Anthrophobiaor Anthophobia- Strach z květin.
Anthropophobia- Strach z lidí a společnosti.
Antlophobia- Strach ze záplav.
Anuptaphobia- Strach z opuštěnosti, z toho, že zůstanete sami.
Apeirophobia- Strach z nekonečnosti.
Aphenphosmphobia- Strach z toho, že na vás někdo sáhne. (Haphephobia)
Apiphobia- Strach ze včel.
Apotemnophobia- Strach z lidí, kteří mají něco amputováno.
Arachibutyrophobia- Strach z burákového másla, které se nalepí na patro v puse.
Arachnephobia or Arachnophobia- Strach z pavouků.
Arithmophobia- Strach z čísel.
Arrhenphobia- Strach z mužů.
Arsonphobia- Strach z ohně.
Asthenophobia- Strach z omdlení nebo slabosti.
Astraphobia or Astrapophobia- Strach z hromů, bouřek a blesků.(Ceraunophobia, Keraunophobia)
Astrophobia- Strach z hvězd a nebeského prostoru (možná jde zkrátit jen jako nebe, oblohy)
Asymmetriphobia- Strach z asymetrických věcí.
Ataxiophobia- Strach z ataxie. (svalová nekoordinace)
Ataxophobia- Strach z nepořádku a špíny.
Atelophobia- Strach z nedokonalosti.
Atephobia- Strach z krachu, zruinování nebo také z ruin.
Athazagoraphobia- Strach z toho, že budete zapomenuti, strach z ignorování nebo zapomínání.
Atomosophobia- Strach z atomových výbuchů.
Atychiphobia- Strach ze selhání, nezdaru.
Aulophobia- Strach z fléten.
Aurophobia- Strach ze zlata.
Auroraphobia- Strach z Polární záře!
Autodysomophobia- Strach z někoho, kdo ohavně páchne.
Automatonophobia- Strach z břichomluveckých panenek, animatronických příšer, voskových figurín z čehokoli, co má představovat něco skutečného / živého.
Automysophobia- Strach z toho být špinavý.
Autophobia- Strach z toho být sám nebo strach sám ze sebe.

B

Bacillophobia- Strach z mikrobů.
Bacteriophobia- Strach z bakterií.
Ballistophobia- Strach ze střel a nábojů.
Bolshephobia- Strach z Bolševiků.
Barophobia- Strach z gravitace, tíhy, váhy.
Basophobia or Basiphobia- Neschopnost stát. Strach z chůze a pádů.
Bathmophobia- Strach ze schodů nebo příkrých svahů.
Bathophobia- Strach z hloubek.
Batophobia- Strach z výšek nebo z toho být poblíž vysokým budovám.
Batrachophobia- Strach z obojživelníků,
jako například z žab, mloků, čolků, atc.
Belonephobia- Strach ze špendlíků a jehel. (Aichmophobia
)
Bibliophobia- Strach z knih.
Blennophobia- Strach ze slizu / bahna.
Bogyphobia- Strach ze strašáků a strašidel.
Botanophobia- Strach z květin.
Bromidrosiphobia or Bromidrophobia- Strach
z lidských pachů.
Brontophobia- Strach z bouřek, hromů a blesků.
Bufonophobia- Strach z žab.

C

Cacophobia- Strach z ošklivosti (šerednosti..).
Cainophobia or Cainotophobia- Strach z novosti, z novot.
Caligynephobia- Strach z krásných žen.
Cancerophobia or Carcinophobia- Strach z raků / možná rakoviny/ .
Cardiophobia- Strach ze srdce.
Carnophobia- Strach z masa.
Catagelophobia- Strach z toho být zesměšňován.
Catapedaphobia- Strach ze skákání z vysokých nebo hlubokých (??) míst.
Cathisophobia- Strach ze sezení.
Catoptrophobia- Strach ze zrcadel.
Cenophobia or Centophobia- Strach z nových věcí nebo ideí.
Ceraunophobia or Keraunophobia- Strach z hromů a blesků. (Astraphobia, Astrapophobia)
Chaetophobia- Strach z vlasů / chlupů.
Cheimaphobia or Cheimatophobia- Strach ze zimy. (Frigophobia, Psychophobia)
Chemophobia- Strach z chemikálií nebo z práce s chemikáliemi.
Cherophobia- Strach z veselosti (barevnosti
, pestrosti..).
Chionophobia- Strach ze sněhu.
Chiraptophobia- Strach z toho, že se vás někdo dotkne.
Chirophobia- Strach z rukou.
Cholerophobia- Strach z hněvu nebo strach z cholery.
Chorophobia- Strach z tancování.
Chrometophobia or Chrematophobia- Strach z peněz.
Chromophobia or Chromatophobia- Strach
z barev.
Chronophobia- Strach z času.
Chronomentrophobia- Strach z hodin, hodinek..
Cibophobia- Strach z jídla. (Sitophobia, Sitiophobia)
Claustrophobia- Strach ze stísněných prostor.
Cleithrophobia or Cleisiophobia- Strach z toho být zamčen v nějakém uzavřeném místě.
Cleptophobia- Strach z krádeží.
Climacophobia- Strach ze schodů, ze šplhání a strach z pádu dolů ze schodů.
Clinophobia- Strach z toho jít do postele... (?!?)
Clithrophobia or Cleithrophobia- Strach z toho být obklíčený (uzavřený, zakrytý...).
Cnidophobia- Strach z žihadel, píchnutí, uštknutí, bodnutí.
Cometophobia- Strach z komet.
Coimetrophobia- Strach z hřbitovů.
Coitophobia- Strach z pohlavního styku.
Contreltophobia- Strach ze sexuálního zneužívání.
Coprastasophobia- Strach ze zácpy, ucpání.
Coprophobia- Strach ze stolice. výkalů.
Coulrophobia- Strach z klaunů, šašků a kašpárků.
Cremnophobia- Strach ze svahů, strmých míst.
Cryophobia- Strach z extrémní zimy, ledu, sněhu nebo mrazu.
Crystallophobia- Strach ze skleněných krystal.
Cyberphobia- Strach z počítačů nebo z práce na počítači.
Cyclophobia- Strach z kol.
Cymophobia or Kymophobia- Strach z vln nebo vlnivých pohybů.
Cynophobia- Strach ze psů nebo vztekliny.
Cypridophobia or Cypriphobia or Cyprianophobia or Cyprinophobia - Strach z prostituce nebo z pohlavních chorob.

D

daemonofobie or demonofobie or démonofobie - strack z démonů, duchů či strašidel
decidofobie - strach z rozhodování
degecaloesiofobie - strach z bolestivých stolic
deipnofobie - strach z jídelny
demofobie - strach z lidí
dendrofobie - strach ze stromů
dromofobie - strach z ulic
dysmorfofobie - strach z deformace či ošklivosti

Citáty slavných, přísloví a mudrosloví ...

19. března 2008 v 17:46
151.Moudré je myslet skepticky a počínat si optimisticky.[Hesse]
150.Lidé pochybují o tom, co říkáte, ale uvěří tomu, co uděláte.[K.Světlá]
149.Výchova dětí je činnost, při níž musíme obětovat čas, abychom ho získali.[Rousseau]
148.Víno pij z poháru, vědomosti z velké číše.[čínské přísloví]
147.I lva jednou sežerou mravenci.[mongolské přísloví]
146.V politice je nejlepším měřítkem moudrosti výsledek.[L.Rieger]
145.Výsledkem myšlení nemá být pocit, ale čin .[Vincent Van Gogh]
144.Těžko vypovědět, kolik náklonnosti si člověk získá u druhých vlídností a přívětivostí v hovoru.[Cicero]
143.Život nemůže být příjemný, není-li současně čestný.[Cicero]
142.Smíchem se velké věci rozhodnou často rázněji a lépe než velkou přísnodtí.[Horatius]
141.Pamatujte si, že dokud budeme generálům platit víc než učitelům, nebude na světě mír.[Jan Masaryk]
140.Jak vychovat syna k opravdové mravnosti? Bydlet v obci s dobrými zákony.[Hegel]
139.Vzdělanost ducha je právě tak potřebná, jako živit tělo.[Cicero]
138.Nic nepomáhá vítězství rozumu tolik, jako klid těch, kteří mu slouží.[Paine]
137.Výchova je největší a nejtěžší úkol, který je možné člověku uložit.[Kant]
136.Ze školy by měl mladý člověk vycházet jako harmonická osobnost, ne jako specialista.[Einstein]
135.Šťastný je národ, který má hojnost dobrých škol a dobrých knih a o vychování mládeže dobré předpisy nebo zvyky.[J.A.Komenský]
134.Humor a vtip jsou věci příjemné a často neskonale užitečné.[Cicero]
133.Moudrost je třeba nejen získávat, ale i používat.[Cicero]
132.V tom, v čem žijeme nyní, jsou časy skutečně zlaté: za zlato největší čest, za zlato přátelství máš.[Ovidius]
131.Ti kteří se starají jen o část občanů a zbývající část zanedbávají, zavlékají do obce to nejzhoubnější, vzpouru a nerovnost.[Cicero]
130.Není lepší útěchy ve stáří než to, že jsme celou sílu svého mládí vložili do díla, které nestárne s námi.[Schopenhauer]
129.Měli bychom žít pod vládou zákonů, ne lidí.[E.Coke]
128.Kdykoli jsme zvítězili, dálo se to pokaždé více převahou ducha nežli mocí fyzickou.[F.Palacký]
127.Napřed si stanov cíl, pak k němu hledej cestu.[německé přísloví]
126.Mnohému jsem se naučil u svých učitelů, ještě více u svých druhů, ale nejvíce u svých žáků.[Talmud]
125.Druhým odpouštěj mnoho, sobě však nic.[Ausonius]
124.Kdo hájí pravdu, má mít svého koně osedlaného u vrat a jednou nohou ve třmeni.[arabské přísloví]
123.Všechno, co řekneš, ať má význam.[Ani]
122.Štěstí je to jediné, co můžeme dávat, aniž bycho ho sami měli.[Halen]
121.Lidstvo má jedinou účinnou zbraň - je jí smích.[M.Twain]
120.Často je třeba větší odvahy k tomu, svůj názor změnit, než za ním pevně stát.[Hebbel]
119.Naše lhota - celý svět, naše mouchy - orli.[skotské přísloví]
118.Člověče, mysli trochu na druhé. Nemysli si, že jenom ty jsi důležitý. Na každém záleží zrovna tolik jako na tobě.[J.Masaryk]
117.Hrozí-li odevšad nástrahy, je mnohem správnější se jim jednou postavit, než být stále ve střehu.[Suetonius]
116.Hlava bez rozumu - svítilna bez svíce.[německé přísloví]
115.Spravedlnost je pevná a trvalá vůle přiznávat každému, co mu právem náleží.[Ulpiami]
114.Hledej potěšení v dětech, dopřejte dětem, aby se mohly potěšit s vámi, a bez odkladů užívejte každou radost.[Seneca]
113.Poznání člověka je dosti těžké, vzájemné porozumění ještě težší.[Tchao Juan-ming]
112.Ti kteří chtějí rovnost a spravedlnost, jsou vždy ti slabší, kdežto ti silnější se pro tyto věci netrápí.[Aristoteles]
111.Necítíme-li jakousi spoluodpovědnost za nejmenší přestupek, spáchaný někým na druhé straně zeměkoule, nejsme spravedliví.[Sartre]
110.Vypěstovat strom stihneš za deset let, ale člověka nevychováš ani za sto let.[čínské přísloví]
109.Omluvami hladového psa nenakrmíš.[arabské přísloví]
108.Vědomosti jsou poklad, který svého majitele všude provází.[čínské přísloví]
107.Učení bez myšlení je marné a zbytečné.[Konfucius]
106.Hloupost je toho příčina, že se nadutec vypíná.[německé přísloví]
105.Lépe je učit se tvořivosti než učit se od starých.[čínské přísloví]
104.I pochod na tisíc mil začíná prvním krokem.[čínské přísloví]
103.Neumíš-li - uč se, máš-li pochybnosti - zeptej se.[čínské přísloví]
102.Lidské je mýlit se, pošetilé se v omylu setrvávati.[Cicero]
101.Svoboda je bezcenná, neobsahuje-li také svobodu se mýlit.[Gándí]
100.Dobrý lék chutná hořce, dobrá rada drásá duši.[Konfucius]
99.Kdo je v právu, může se koukat do očí druhých.[arabské přísloví]
98.Nesmí nás zlobit a nesmí nás trápit, nejsme-li dostatečně známi, spíše musíme usilovat o to, abychom za poznání stáli.[Konfucius]
97.Nemodli se, abys nashromáždil velký majetek. Více studuj, vědomosti budou tvým bohatstvím.[Kniha obřadů LIFI]
96.Nepotřebuji přítele, který přikyvuje na všechno, co řeknu. Můj stín kývá přesněji.[Plutarchus]
95.Je to ale smutná epocha, když je snadnější rozbít atom než zničit předsudky.[A.Einstein]
94.Začneš-li se učit, poznáš, jak málo víš. Začneš-li učit jiné, poznáš, jak je to těžké poslání.[Wang Čchung]
93.Mudrc hledá všechno v sobě, nerozumný člověk všechno v druhém.[Konfucius]
92.Když mluvíš,tvá slova by měla být víc než mlčení.[arabské přísloví]
91.Vládnou sám sobě je největším vladařským uměním.[Seneca]
90.Kdo dlouho žije, uvidí hodně, ale kdo hodně chodí, uvidí ještě víc.[arabské přísloví]
89.Kdo je v právu, může se koukat do očí druhých.[arabské přísloví]
88.Studium má tři předpoklady: přítomnost srdce, přítomnost očí, přítomnost úst.[Ču Si]
87.Jako je život ryb svázán s mořem, je život člověka svázán s národem.[arabské přísloví]
86.Vzdělávat se je jako zlézat vrcholy - každý pohyb tě vynese výš.[Sú Kan]
85.Lidskost není stavem, ve kterém přicházíme na svět, je to důstojnost, již je třeba si vydobýt.[C.Diane]
84.Na zítřek neodkládej jediné - hněv.[indické přísloví]
83.Přátelství je jako zlato. Čím je starší, tím má větší cenu.[arabské přísloví]
82.Máš-li doma dostatek jídla, pak i tvoje slepice a psy budou sytí. Máš-li doma dostatek knih, pak i tvoji potomci budou schopní a ctnostní[Š Naj-an]
81.Vše na tomto světě se dá napravit jen jemným teplem lásky.[J.A.Komenský]
80.Je těžko vládnout lidu, který má mnoho vědomostí.[Lao-c]
79.To nejlepší, co může mít člověk, je opravdový přítel.[arabské přísloví]
78.Nejsi-li sám rovný, jak můžeš narovnat jiné.[Konfucius]
77.Není hanbou čestný neúspěch, ale strach z neúspěchu.[M.Ford]
76.Lidé nejsou horší než bývali, jen zpravodajství o jejich činech je teď důkladnější.[J.B.Pristley]
75.Buď synem kohokoliv, ale uč se. Pak už nebudeš hledat svůj původ.[arabské mudrosloví]
74.Vzdělání je pro všechny bez rozdílu.[Konfucius]
73.Existují tři druhy bohatství: největší duch, druhé těla a třetí to vnější.[Cicero]
72.Humor, vtip a veselí jsou neméně hluboké hnutí mysli jako škleb a srdceryvná gesta tragédů.[K.Konrád]
71.Přítele v soukromí kárej a veřejně chval.[srbské přísloví]
70.Dále dojdeš než jiní, jestliže vykonáš více než oni.-
69.Přičiň se, abys byl skutečně tím, kým se chceš stát.-
68.Úspěch plodí úspěch.[N.Chamfort]
67.Lepší je příteli odpustit, než ho ztratit.-
66.Opilec se podobá lahvi whisky, jenom hrdlo a břicho a žádná hlava.[A.O´Malley]
65.Závistivci nejsou šťastni dříve, dokud nezpůspbí, že druzí také závidí.[C.Diane]
64.Nemáš-li sílu hořet a světlo vydávat, aspoň mu necloň.-
63.Tři základní věci jsou potřebné k dosažení něčeho cenného:
tvrdá práce, vytrvalost a zdravý rozum.
[Edison]
62.Hlavní úloha talentu: svým dílem napomáhat pochopit smysl i cenu života.[Edison]
61.Není moudrý ten, kdo mnoho zná, ale ten, kdo zná, co je třeba.[Edison]
60.Nic nemůže být čestné, co není spravedlivé.[Cicero]
59.Hlava je jako padák. Funguje je tehdy, jestliže je otevřená.[Cicero]
58.Osobnost je charakterizována nejen tím, co dělá, ale i tím, jak to dělá.[B.Engels]
57.Lenost je strach před očekávanou prací.[Cicero]
56.V každém člověku je tolik pýchy, kolik mu chybí rozumu.[Cicero]
55.Nejveselší smích je smát se těm, kteří se smějí tobě.[Edison]
54.Trpělivost není slabost, ale síla.[Cicero]
53.Dokonalost spočívá v maličkostech, přesto není dokonalost maličkostí.[Michelangelo]
52.Krátký čas života je dostatečně dlouhý pro dobrý a čestný život.[Cicero]
51.Myšlenky skáčou jako blechy z člověka na člověka, ale ne každého kousnou.[S.J.Lec]
50.Jestliže hovoří ústa, dávej pozor na oči, co ty tomu říkají.[Michelangelo]
49.Mlčet a pracovat je lepší než nepracovat a mluvit.[Komenský]
48.K tomu, aby bylo dobře, je třeba mladých rukou a starých hlav.[Plinius]
47.Tehdy jsou lidé nejkrásnější, jestliže si rozumějí a mají se rádi.[Plinius]
46.Mnoho čti, piš a přemýšlej, abys mohl hovořit, kdy budeš chtít.[Plinius]
45.Učenost bez ctnosti je jako květ bez sadu.[Komenský]
44.Rozvážně dělat je víc než rozumně přemýšlet.[Cicero]
43.Rozumný je ten, kdo dříve přemýšlí, než uvěří.[Seneca]
42.Hledej přátele, nepřátelé se ohlásí sami.[Seneca]
41.Když roste nebezpečí, rostou síly.[Seneca]
40.Usilujme o to, aby na světě vládla píseň lidské krásy a štěstí.[Komenský]
39.Když všichni mlčí, mělo by se ozvat alespoň svědomí.[Seneca]
38.Lidé více věří očím než uším.[Komenský]
37.Vůle dělá člověka malým i velkým.[Seneca]
36.K slavným výsledkům se přichází po namáhavých cestách.[Helvetius]
35.Je velkým potěšením být daleko od viny.[Cicero]
34.Jakmile věříš ve své schopnosti, naučil ses žít.[Rény de Gourmont]
33.Malý je ten, kdo zná jen malý cíl.[R0ny de Gourmont]
32.Nejlepší i nejhorší částí člověka je jazyk.[J.W.Goethe]
31.Štěstí neexistuje; jsou jen šťastní lidé.[Rény de Gourmont]
30.Člověk je nejkrásnější tehdy, jestliže má někoho rád.[J.W.Goethe]
29.Každý by měl denně poslouchat trochu hudby, přečíst nějakou báseň, podívat se na dobrý obraz a pokud možno říci několik rozumných slov.[J.W.Goethe]
28.Dělej tak, abys mohl říkat každému: dělej jako já!.[J.W.Goethe]
27.Aby mohl být člověk šťastný, musí mu ještě vždy něco do štěstí chybět.[Helvetius]
26.Vnější kráse je o to cennější, oč více skrývá vnitřní krásy.[Shakespeare]
25.Není dúležité, co se o kom hovoří, ale kdo to hovoří.[J.W.Goethe]
24.Jiné je rozumět a jiné znát. Člověk často nerozumí tomu, co zná.[Cicero]
23.Posuzujeme se podle toho, co jsme schopni učinit. Jiní nás šak posuzují podle toho, co jsme učinili.[Rány de Gourmont]
22.Mládí je stálé omámení; je to horečka rozumu.[La Rochefoucald]
21.Soucit se zvířaty souvisí tak těsně s dobrou povahou, že lze bezpečně tvrdit, že ten kdo je krutý ke zvířatům, nemůže být dobrý.[J.Paul]
20.Je lépe se radit před činy, než potom o nich přemítat.[Demokritos]
19.Tělesná práce osvobozuje od duševních bolů.[La Rochefoucald]
18.Nejlépe poznáme charakter člověka při peněžních záležitostech, při pití a v hněvu.[Talmud]
17.Moudrý člověk zůstává v pozadí, a tím se právě dostává v čelo lidí.[Lao-´c]
16.Lidé rádi věří tomu, co si přejí, aby byla pravda.[Caesar]
15.Vědění se dovršuje jenom dílem. Vědění - dřevo a dílo - plody.[arabské přísloví]
14.Leží-li ti na srdci blaho tvých dětí, nech je zakusit trochu zimy a hladu.[asijské přísloví]
13."Chtěl bych", to neznamená nic, "chci" , to dělá divy.[A.Vinet]
12.Je lépe se opotřebovat než zrezivět.[D. Diderot]
11.Člověk se narodil k činnosti ... Nebýt ničím zaměstnán a neexistovat je pro člověka totéž.[A.Voltaire]
10.Týden pracovitého člověka je sedm dní, týden lenocha je sedmkrát zítra.[německé přísloví]
9.Žádný člověk není tak moudrý, aby věděl o všem zlu, které koná.[La Rochefoucald]
8.Dobré vlastnosti nepotlačí nikdy špatné, asi tak jako cukr přidán do jedu, nebrání jedu, aby byl smrtící.[arabské přísloví]
7.Mládí je nejen v letech, nýbrž i v myšlence.[F. Bacon]
6.Závist je nejhloupější ze všech neřestí, neboť nepřináší nic.[H. De Balzac]
5.Starci všemu věří. Muži o všem pochybují. Mladí všechno vědí.[O Wilde]
4.Mládí je něco, co mají jen mladí a čeho by jen staří dovedli moudře používat.[La Rochefoucald]
3.Když najdeš v životě cestu bez překážek, určitě nevede nikam.[N.Clark]
2.Mudrc hledá všechno v sobě, nerozumný člověk všecko v druhém.[Konfucius]
1.Nejsilnější je ten, kdo má moc nad sebou.[Seneca]

pranOstiky o břEznu

14. března 2008 v 23:52
Březen - za kamna vlezem.
Panská láska, ženská chuť a březnové počasí není stálé.
V březnu vítr břízy fouká.
V březnu vítr, v dubnu déšť - pak jistě úrodný rok jest.
Březnové slunce má krátké ruce.
Lépe od hada býti uštknut, než v březnu od slunce ohřát.
Studený marec, mokrý máj - bude humno jako ráj.
Jestli březen kožich stáhl, duben rád by po něm sáhl.
Sníh v březnu škodí osení i vinné révě.
Adventní sníh dočká-li marcového, nebudeš jídat, sedláčku, chleba režného.
Březnový sníh zaorati jest, jako když pohnojí.
Březnového prachu za dukát lot.
V březnu prach co zlato a stříbro, ale sníh bývá pro osení jed.
V březnu prach a v dubnu bláto - sedlákovi roste zlato.
V březnu prach - jistý hrách.
Březen bez vody - duben bez trávy.
Suchý březen, studený duben, mokrý máj - bude v stodole ráj.
Březen suchý, duben mikrý a květen větrný pytle obilím a sudy vínem naplní.
Mokrý březen od rolníků nenáviděn.
Na déšť březnový nanásleduje požehnání boží.
Mnoho dešťů březnových - hubené léto.
Jak prší v březnu, tak také v červnu.
Hřmí-li v březnu, tak také v červnu.
Kolik mlh v březnu k nebi stoupá, tolik bude ještě mrazů po velikonocích.
Mlha v březnu znamená za 100 dní bouřku.
Březnové mlhy - za 100 dní déšť.
Kolik březnových mlh, tolik lijavců v roce.
Suchý březen, mokrý máj, bude humno jako ráj.


01.03. Závěj svaté Albíny zaplavuje doliny.

01.03. Svatá Eudoxie psa až po uši zavěje.

01.03. Eudoxie příznivá, ale blátivá.

03.03. Mrzne-li o Kunhutě, mrzne ještě čtyřicet dní

03.03. Skřivan si v březnu musí vrznout, i kdyby mněl zmrznout.

06.03. Na svatého Bedřicha slunko teplem zadýchá.

06.03. Svatá Felicita sníh z polí odmítá.

07.03. O svatém Tomáši sníh bředne na kaši.

07.03. Zima, kterou Tomáš nese dlouho námi ještě třese

09.03. Na svatého Františka déšť - neurodí se brambory.

10.03. Čtyřicet mučedníků - čtyřicet mrazíků.

10.03. Mrzne-li na den Čtyřiceti mučedníků, přijde ještě čtyřicet ranních mrazíků.

10.03. Podle čtyřiceti budeš Petra míti.

12.03. Na svatého Řehoře den s nocí v jedné míře.

12.03. Na svatého Řehoře čáp letí od moře, žába hubu otevře, líný sedlák, který neoře.

12.03. Na svatého Řehoře svačina se vyoře. (je delší den a tedy třeba svačit)

15.03. Na svatého Longina práce v poli začíná.

17.03. Mrzne-li na sv. Gertrudu, mrzne ještě celý měsíc

19.03. Nenajde-li led Matějova pila, najde Josefova širočina.

19.03. Josefova širočina ničí poslední ledy.

19.03. Svatý Josef přichází na led s pantokem.

19.03. Svatý Josef naštípe dříví a Panna Maria zatopí.

19.03. Svatý Josef sklání bradu, pluje zima dolů s vodou.

19.03. Svatý Josef s tváří milou končí zimu plnou.

19.03. Mráz po svatém Josefu neuškodí květu.

19.03. Je-li na svatého Josefa vítr, potrvá čtvrt roku.

19.03. Na svatého Josefa sníh - urodí se hojně bílého jetele.

19.03. Svatého Josefa vítr z Moravy - bude hodně trávy; a když z polské strany - bude zrní i slámy.

19.03. Pěkný den na svatého Josefa zvěstuje dobrý rok.

19.03. Na svatého Josefa když jest krásný čas, bude úrodný rok; prší-li neb padá sníh, bude mokro a neúroda.

19.03. Je-li na svatého Josefa hezky, urodí se málo obilí.

20.03. Na svatého Jáchyma skončila se už zima.

21.03. Za rovnodenní větry nelení.

21.03. Na svatého Benedikta má se ječmen a cibule síti.

22.03. Na Kazimíra pohoda - na brambory úroda.

25.03. Svatý Matěj přidá polínko, svatý Josef dvě a Panna Maria celou náruč.

25.03. Když noc na Matičku jasno, bude úroda, krásno.

25.03. Do matičky boží tráva neroste i kdyby ji kleštěma tahal, po Panně Marii roste i kdyby ji palicí zatloukal.

25.03. Panna Maria sfoukne svíčku a svatý Michal ji rozsvítí.

25.03. Panny Marie zvěstování vlaštovičky zpět přihání.

25.03. Na den Zvěstování Panny Marie déšť, urodí se rež.

25.03. Svítí-li slunce na den Zvěstování Panny Marie, bude úrodný rok.

25.03. Matička boží kuželíček složí.

27.03. Jaké počasí bude na sv. Ruprechta, takové bude i v červenci.

30.03. O svatém Kvirinu už je teplo i ve stínu.

31.03. O svaté Balbíně je už po zimě.

zjistěte si co znamená vaše jméno ...

10. března 2008 v 18:12
A
Adam Carnicemeno (červená hlína)
Adéla Arnë, Artë (královská, vznešená, urozená)
Adolf Arnarmo (urozený vlk)
Agáta Manë (dobrá)
Ágnes Poicë (čistá)
Albert Arcalimo, Arcalimon (vznešený+zářící)
Alberta Arcalimë (vznešená+zářící)
Albína Fánë, Ninquë, Lossë (bílá)
Alena Mindë (věž)
Aleš Restalon (pomáhající)
Alexandr Atanvarno (ochránce lidí)
Alexandra Atanvarnë (ochránkyně lidí)
Alfréd Querrestalo (elfí pomoc)
Alice Arnostalë (vznešený typ)
Alois Noldo, Sailon (moudrý)
Alžběta Eruvanda, Eruvérë (bůh (je) přísaha)
Ambrož Ilfirino (nesmrtelný)
Anastázie Ortainë (povstalá)
Anděla Aini (dobrý duch)
Andrea Vea, Veassë (dospělá)
Anežka Vendië, Vénië (neposkvrněná)
Anna Maxë, Maxië (milost)
Antonie Lótë, Lóta, Lótiel (květina, dcera květin)
Antonín Lóto, Lótu, Lótion (květina, syn květin)
Arnold Sorontur (pán orlů)
Arnošt Faileon (čestnost)
Artur Morco (medvěd)
August Alcarin, Alcarinquo (slavný)
Augusta Alcarinquë (slavná)
B
Barbora Ettelwen, Ettelëa (cizí)
Bartoloměj Mahtyondo (bojovný syn)
Beáta Alassëa (šťastná)
Bedřich Sérenalyo (bohatý mírem)
Benedikt Laitaino (požehnaný)
Benedikta Laitainë (požehnaná)
Bernard Morcotulco, Morcotulcon (silný jako medvěd)
Berta Alcarinquë (skvělá)
Blanka Fánië, Lossië, Ninquië (bílá)
Blažej Néco, Nécon (mdlý)
Blažena Alassëa, Alassië (šťastná)
Bohumil Erummeldon (bohu milý)
Bohumír Eruséro (mír bohu)
Bohuslav Erumelindo (ctící boha)
Boleslav Yontarillo, Yontalcaron (více slávy)
Bonifác Márambar (dobrý osud)
Boris Mahto (bojuj)
Bořivoj Hortamo (usilovat)
Božena Erunannë, Erunnë (bohem obdarovaná)
C
Cecílie Úcenimë (nevidomá)
Ctibor Failo (čestný)
Ctirad Failon (čestný)
Cyril Heru, Herumo, Hermo (pán)
D
Dagmar Aurewen, Aurië (denice)
Dalibor Stamahto (braň boji)
Daniel Erunámo (bůh (je můj) soudce)
Daniela Erunámë (bůh (je má) soudkyně)
David Meldon (milovaný)
Denis Eruner (boží muž)
Denisa Erunis (boží žena)
Diana Erumë, Eruwen (božská)
Dobroslav Mano (dobrý)
Dominik Héro, Heruo (pána - 2.p.)
Dominika Herio (paní - 2.p.)
Doris Annanis, Annis (dar-žena)
Dorota Eruannë (boží dar)
Doubravka Tavarillë (lesní žínka)
Dušan Fëo, Feon (duše)
E
Edita Alyohtë (bohatá válka)
Edmund Tauravarno (mocný ochránce)
Eduard Alyavarno (bohatý ochránce)
Egon Hyando (čepel)
Eleonora Erucálë (bůh (je mé) světlo)
Eliška Eruvérë, Eruvanda (bůh (je) přísaha)
Elvíra Ilyavarnë (ochránkyně všech)
Ema Meldë (milovaná)
Emanuel Erumesson (bůh v nás)
Emil Mótimo (pracovitý)
Erik Oitur, Ertur (věčný vládce, jediný vládce)
Erika Oiturë, Erturë (věčná vládkyně, jediná vládkyně)
Ester Elenë (hvězda)
Eva Cuilë (živá, žijící)
Evžen Arto, Máranóno (urozený)
Evženie Artë, Máranónë (urozená)
F
Felix Alasseo, Alasseon (šťastný)
Filip Roccondil, Melarocco (přítel koní, milovník koní)
G
Gabriel Eruner (boží muž)
Gabriela Erunis (boží žena)
H
Hana Írimë (líbezná)
Helena Alcë, Alcië (paprsek)
Helga Ainë, Airë (svatá)
Herbert Alcohtar (skvělý válečník)
Hilda Ohtë, Mahtalë (válka, boj)
Hubert Veryóro, Canyóro (smělost ducha)
Hugo Óron, Óro (duch, mysl)
Hvězdoslav Elenillo, Elillo (z hvězd)
Hynek Martur (vládce domu)
I
Ida Mótë, Mótië, Mótarë (práce
Igor Tíralo (hlídající)
Ilona Alcë, Alcië (paprsek)
Irena Sérë, Sérië (mír)
Irma Tulcë, Tancë, Tungë (síla, pevnost)
Ivan Erumaxo (bůh (je) milostivý)
Ivana Erumaxë (bůh (je) milostivý)
Ivo Quingar (lučištník)
Izabela Eruvérë, Eruvanda (bůh (je má) přísaha)
J
Jáchym Eruntáro (bohem vyvýšený)
Jakub Attanóno (druhorozený)
Jan Erumoico (bůh (je) milostivý)
Jana Erumoicë (bůh (je) milostivý)
Jarmila Melcoirë, Meltuilë (milující jaro)
Jarolím Ainesso, Ainesson (svaté jméno)
Jaromír Melcoiro, Meltuilo (milující jaro)
Jeremiáš Erortano (bohem povýšený)
Jeroným Ainesso, Ainesson (svaté jméno)
Jindřich Pandatur,Corintur (vládce otčiny)
Jindřiška Pandaturë, Corinturë (vládkyně otčiny)
Jiří Cemmótar (rolník)
Jiřina Cemmótarë (rolnice)
Josef Eruntano (stvořený bohem)
Josefína Eruntanë (stvořená bohem)
Julie Findë (vlasatá)
Julius Findo (vlasatý)
Justýn Failo (spravedlivý)
Justýna Failë (spravedlivá)
K
Kamil Cordandur (chrámový služebník)
Kamila Cordandurë (chrámová služebnice)
Karel Mirimo, Mirimon (svobodný
Karin Meldawendë, Meldawen (drahá dívka)
Karolína Mirimë (svobodná)
Kateřina Vendëa, Vénëa (cudná)
Klára Calimë (jasná)
Klement Failo, Failon (čestný)
Konstantin Voronwë, Vorindo (stálý)
Kristián Laivino, Laivindil (křesťan)
Kristýna Laivinë (křesťanka)
Květa Lossë (květ)
Květoslav Losso (květ)
Kvido Taurwë, Taurion (pocházející z lesa)
L
Lada Wendë (panna, dívka)
Ladislav Valcar (slavný vládou)
Laura Apairë, Túrë (vítězství)
Lea Vercayaxë (divoká kráva, gazela)
Lenka Alcinë, Alciellë (malý paprsek)
Leo, Leoš Rávo (lev)
Leona Rávë, Ravennë (lvice)
Leopold Lieveryo, Liecanyo (pro) lid statečný)
Libor Írimo (líbezný)
Libuše Írimë (líbezná)
Linda Linda, Lindë (krásná)
Lucie Calië, Calmë, Caldë, Calwen (světlá)
Luděk Alcarohtar (slavný válečník)
Ludmila Liemmeldë (lidu milá)
Ludvík Alcarohtar (slavný bojovník)
M
Magdalena Mindë (věž)
Marcel Mahtarin (malý bojovník)
Marcela Mahtarincë (malá bojovnice)
Marek Mahtaito (bojovný)
Marie Erummeldë (milovaná bohem)
Markéta Marilla, Marillë (perla)
Marta Ostindë, Ostiel (hospodyně)
Martin Mahtion (bojovný)
Martina Mahtiel (bojovná)
Matěj Eruanno, Erunno (boží dar)
Matouš Eruanno (dar boží
Matylda Canohtarë, Tuohtë (chrabrá bojovnice)
Michael Eruvëo (podobný bohu)
Michaela Eruvië (podobná bohu)
Mikuláš Túrelio (vítězství lidu)
Milada Nessa, Nessë, Nessië (mladá)
Milan Nildon (přátelský)
Milena Meldë (milovaná)
Miloš Meldon (milovaný)
Miriam Erummeldë (milovaná bohem)
Monika Eressië, Eressiel (osamělá)
N
Naděžda Estel (naděje)
Natálie Nostië (narozeniny)
Nikola Túrelië (vítězství lidu)
Nora Failë (čest)
O
Oldřich Almatur, Alyatur (bohatý vládce)
Olga Ainë (svatá)
Ondřej Poldo (statný)
Oskar Eruecco (boží oštěp)
Ota, Oto Almion (štěstí)
Otakar Almatir (majetek střežící)
Otokar Almatir (majetek střežící)
Otýlie Almallë (malý majetek)
P
Patricie Tárë (urozená)
Patrik Táro (urozený)
Pavel Pityon, Titton (malý)
Pavla Pitye, Tittë (malá)
Petr Sardo (skála)
Petra Sardë (skála)
R/Ř
Radek Valinalo (radující se)
Radim Alassëon, Almáreon (radostný)
Radovan Almacollo (přinášející dobro)
Regina Tári (královna)
Renata Atanónë (znovuzrozená)
René Atanóno (znovuzrozený)
Richard Nornotur (tvrdý vládce)
Robert Alcarcalimo, Alcarinquo (slávou ozářený)
Roland Alcarnor (slavná země)
Rudolf Alcarnarmo (slavný vlk)
Rút Sermë, Osellë (přítelkyně, společnice)
Růžena Lossë, Losillë (růže)
Řehoř Tirno (ostražitý)
S/Š
Sandra Nerivarnë (ochránkyně mužů)
Sára Aranel (princezna)
Šárka Oronis, Oroniel (hora, návrší)
Silvestr Taurino (lesní)
Silvie Tavarillë (lesní žínka)
Simona Lastë, Lastië (naslouchající)
Soběslav Eraxanto (svůj vlastní zákonodárce)
Soňa Nolmë (moudrá)
Stela Elen, Ellë (hvězda)
Svatava Ainë (svatá)
Svatopluk Almassetur (silný v dobru)
Šimon Laston (naslouchající)
Štěpán Nacil, Nacilo (vítěz)
Štěpánka Nacilë (vítězka)
T
Taťána Ciltallë, Ciltindë (rozdělující)
Teodor Eruanno (boží dar
Tereza Turmë, Turmawen (záštita)
Tibor Failon (čestný)
Tomáš Onóno (dvojče)
U
Uršula Morcë, Morcellë (medvědice, malá medvědice)
V
Václav Yontalcar (více slavný)
Valdemar Alcarintur (slavný vládce)
Valentýn Tulco (silný)
Valentýna Tulcë (silná)
Vasil Arno, Arnon (královský)
Vavřinec Túrion, Túron (vítězství)
Věra Estel, Estellë (víra)
Viktor Mapar, Nacil, Nacilon, Nacildo (vítěz)
Viktorka Maparë, Nacilmë (vítězka)
Vilém Selmacas (vůle (mi je) helmicí)
Vincenc Túraldo (vítězící)
Viola Helinillë (fialka)
Vít Alassëon (veselý)
Vítězslav Alcarnacil (slavný vítěz)
Vladimír Séretur (vládce míru)
Vladislav Alturmenon, Valcar (slavný vládou)
Vlasta Valië, Vallë (moc)
Vlastimil Valmelindo (milující moc)
Vojtěch Hossentulton (útěcha vojsku)
Y
Yveta Tamurilë (tis)
Yvona Tamurilë (tis)
Z/Ž
Zbyněk Ahantuon (síla zlosti)
Zdeněk Alcarmo (tvůrce slávy)
Zikmund Túrevarno (ochránce vítězství)
Zlata Laurië, Laurë (zlatá)
Zoe Cuilë (život)
Zora Auressel, Auressellë (jitřenka)
Zuzana Indil (lilie)
Žaneta Erumaxë, Erumaxillë (bůh (je) milostivý)
Žofie Nóliel, Nolwë (moudrost)

francouzská přísloví

7. března 2008 v 18:13
Manželství je loterie, při níž muži sázejí svobodu a ženy štěstí.
------------------------------------------------------
 
 

Reklama
Reklama